Tento portál hosťuje na www.websupport.sk
 Zaregistrovať sa ako: kapela | muzikant | užívateľ
 
Tlačové správy
Tlačové správy /
Klasická gitara

Klasická gitara (ľudovo španielka) v podobe, ktorá najviac pripomína tú dnešnú, má svoje počiatky v 18.storočí. Dnešná klasická gitara je v podstate jednotného tvaru i keď niektoré modely majú mierne iné proporcie i rôznu hrúbku krku. Podobne ako napr. husle, vyrábajú sa i gitary v menších variantoch (pre mladých gitaristov): 2/3, 4/5 a iné. Hmatník je širší než pri iných typoch gitár a je úplne rovný (plochý).
Dôležité je z akého dreva je gitara vyrobená a či sa jedná len o jednoduchú preglejku alebo masívne drevo. Najlacnejšie gitary sú vyrobené z preglejky potiahnutej tenkou vrstvou nejakého dreva. Trochu drahšie gitary už môžu byť vybavené masívnou vrchnou doskou a ešte drahšie gitary i masívnou spodnou doskou, poprípade masívnymi lubmi (bočnou doskou). Väčšina výrobcov však masívne luby už nezvykne robiť, pretože táto časť gitary zvykne sem-tam pri masíve praskať a pritom rozdiel vo zvuku pri masívnych luboch je vraj minimálny ak vôbec nejaký. Vrchná doska býva vyrobená zo smreka alebo cédra. Pri luboch a spodnej doske je výber podstatne väčší, i keď najpoužívanejšie typy dreva sú palisander, mahagón, javor. Iné typy spomínať nebudem, ale v podstate je možné nájsť pri niektorých výrobcoch dreviny od výmyslu sveta. Krk býva vyrobený najčastejšie z mahagónu a hmatník s kobylkou vždy z rovnakého tvrdého dreva a to buď palisander alebo eben. Avšak sú známe i iné dreviny najmä pri lacnejších modeloch.

Zaujímavé môže byť pozrieť si zblízka rozetu. Pri lacných gitarách sa jedná len o lacnú ornamentálnu nálepku avšak pri drahších gitarách ide o vykladané kúsky dreva, poukladané do pekných ornamentov.

Pravá klasická gitara nemá žiadne úchytky na remeň pre hru v stoji. Hráč venujúci sa klasickej hre používa vždy nylonové struny (v minulosti struny z čriev), nie kovové. Nylonové struny nie sú rozhodne pre začiatočníkov ako si zvyknú niektorí ľudia myslieť. Disponujú veľkou variabilitou farby tónu a vedieť vytvoriť skutočne kvalitný tón vie len skúsený gitarista. Klasická gitara má šesť strún (tri basové vinuté a tri melodické nevinuté). Ladenie strún je „E A d g h e1“ avšak notujú sa o oktávu vyššie.

Technika pravej ruky je založená na hre prstami – používa sa palec (p), ukazovák (i), prostredník (m), prsteník (a). Malíček (c) sa štandardne nepoužíva, snáď len pri špeciálnych technikách hry.


Pre písanie recenzií musíte byť prihlásený.


Aktuálne témy vo fóre
posl. príspevok od: Mio
posl. príspevok od: Hrnco
posl. príspevok od: Hrnco
posl. príspevok od: Mercy
posl. príspevok od: speváčka
Naposledy aktualizované profily
deges / košice
užívateľ
Halúzkovci / Nitra
Zábavová / Folklór
FONETIK / Ladce
Zábavová /
MTB / Komárno
Heavy Metal / Heavy Metal
Kapustor / BA
sekera
Holy Beast / Bratislava
Hard Rock / Heavy Metal
ARON / KOSICE
Rock / Rock
Pocket / Ružomberok
Bicie, cajon, perkusie
IDEA / Dolny Kubin
Rock / Pop
- / bratislava
Speváčka z BA s dlhoročnou praxou v zahr ...
NEZNÁMI / Šterusy
Country / Rock
mape / Nitra
iné
Mos-Fet / Martin
Bicie
matto / ,
Bubeník - DRUMMER / SK
LÚČ / Púchov
Zábavová / Zábavová
jani / Puchov
gitara,basgitara
Ivana Regesova / Prievidza
spev
Denis / Bratislava
Skladateľ, Spev, Gitara
Akcent live / SENEC
Pop / Folklór
Broken Rain / Banská Bystrica
Hard Rock / Heavy Metal
Koncerty
Slavkov - 20.09.14
Koncert TEAM REVIVAL MT
HUMENNÉ - 27.09.14
FAMMA
LIVE CLUB,FAMMA+WASTAGE
Rychvald - 04.10.14
Koncert TEAM REVIVAL MT
Banská Bystrica - 12.10.14
Broken Rain
Lord Volture (heavy/power metal, Holandsko) + Diamond Falcon (heavy metal, Rakúsko) + Broken Rain (metal, Banská Bystrica) - Tirish Pub, Banská Bystrica, vstup voľný
TIP-TOP - 17.10.14
ARON
HUDOBNA SKUPINA ARON VAS POZYVA NA VYSTUPENIE SLOVENSKYCH A CESKYCH ROCKOVYCH PIESNI
LEMESANY - 18.10.14
ARON
NARODENINOVE PARTY
TIP-TOP - 14.11.14
ARON
HUDOBNA SKUPINA ARON VAS POZYVA NA VYSTUPENIE SLOVENSKYCH A CESKYCH ROCKOVYCH PIESNI
© 2004 - 2014 Muzikland
Kontakt