Tento portál hosťuje na www.websupport.sk
 Zaregistrovať sa ako: kapela | muzikant | užívateľ
 
Tlačové správy
Tlačové správy /
Klasická gitara

Klasická gitara (ľudovo španielka) v podobe, ktorá najviac pripomína tú dnešnú, má svoje počiatky v 18.storočí. Dnešná klasická gitara je v podstate jednotného tvaru i keď niektoré modely majú mierne iné proporcie i rôznu hrúbku krku. Podobne ako napr. husle, vyrábajú sa i gitary v menších variantoch (pre mladých gitaristov): 2/3, 4/5 a iné. Hmatník je širší než pri iných typoch gitár a je úplne rovný (plochý).
Dôležité je z akého dreva je gitara vyrobená a či sa jedná len o jednoduchú preglejku alebo masívne drevo. Najlacnejšie gitary sú vyrobené z preglejky potiahnutej tenkou vrstvou nejakého dreva. Trochu drahšie gitary už môžu byť vybavené masívnou vrchnou doskou a ešte drahšie gitary i masívnou spodnou doskou, poprípade masívnymi lubmi (bočnou doskou). Väčšina výrobcov však masívne luby už nezvykne robiť, pretože táto časť gitary zvykne sem-tam pri masíve praskať a pritom rozdiel vo zvuku pri masívnych luboch je vraj minimálny ak vôbec nejaký. Vrchná doska býva vyrobená zo smreka alebo cédra. Pri luboch a spodnej doske je výber podstatne väčší, i keď najpoužívanejšie typy dreva sú palisander, mahagón, javor. Iné typy spomínať nebudem, ale v podstate je možné nájsť pri niektorých výrobcoch dreviny od výmyslu sveta. Krk býva vyrobený najčastejšie z mahagónu a hmatník s kobylkou vždy z rovnakého tvrdého dreva a to buď palisander alebo eben. Avšak sú známe i iné dreviny najmä pri lacnejších modeloch.

Zaujímavé môže byť pozrieť si zblízka rozetu. Pri lacných gitarách sa jedná len o lacnú ornamentálnu nálepku avšak pri drahších gitarách ide o vykladané kúsky dreva, poukladané do pekných ornamentov.

Pravá klasická gitara nemá žiadne úchytky na remeň pre hru v stoji. Hráč venujúci sa klasickej hre používa vždy nylonové struny (v minulosti struny z čriev), nie kovové. Nylonové struny nie sú rozhodne pre začiatočníkov ako si zvyknú niektorí ľudia myslieť. Disponujú veľkou variabilitou farby tónu a vedieť vytvoriť skutočne kvalitný tón vie len skúsený gitarista. Klasická gitara má šesť strún (tri basové vinuté a tri melodické nevinuté). Ladenie strún je „E A d g h e1“ avšak notujú sa o oktávu vyššie.

Technika pravej ruky je založená na hre prstami – používa sa palec (p), ukazovák (i), prostredník (m), prsteník (a). Malíček (c) sa štandardne nepoužíva, snáď len pri špeciálnych technikách hry.


Pre písanie recenzií musíte byť prihlásený.


Aktuálne témy vo fóre
posl. príspevok od: mikrakk
posl. príspevok od: Igor
posl. príspevok od: ferino815
posl. príspevok od: jirkakyncl
posl. príspevok od: pavelf
Naposledy aktualizované profily
Gino / Leopoldov
akustické bicie nástroje, elektrické bi ...
KOMA / Krásno nad Kysucou
Rock /
ttibensky / bratislava
užívateľ
,,Nič Moc" / Nitrica
Zábavová /
Jorke / Bratislava
klavír, Horn, spev
oldiespepa / Piešťany
Gitara doprovodne, Klávesy profesionáln ...
Projekt eš / Poprad
Rock&Roll /
- / bratislava
-
Peťa / Nitra
spev, klavír
Elán Revival Bratislava / Elán Tribute
Rock /
Halúzkovci / Nitra
Zábavová / Folklór
Broken Rain / Banská Bystrica
Hard Rock / Heavy Metal
Rebecca / Kosice
spev
zrušené / Piešťany
užívateľ
Juzu / Oščadnica
klavír, akordeón
MIŇO / Kežmarok
Som profesionálny spevák. Rodák z Ružomb ...
matto / ,
Bubeník - DRUMMER / SK
SWRAB / Martin
Death Metal / Rock
Markus a Banditi / Bytčica
Pop / Rock
DJ Zsilla / Rožňava
Som DJ-om s vyše 30-ročnou praxou, hrám ...
Koncerty
POPKA PUB - 07.02.15
ARON
HUDOBNA SKUPINA ARON VAS POZYVA NA VYSTUPENIE SLOVENSKYCH A CESKYCH ROCKOVYCH PIESNI
Banská Bystrica - 06.03.15
Broken Rain
Klub 77. Krst albumu!!! Hostia: sláčiková sekcia, gitarista Igor Fudra (Hematit, Xage, Aeroplane, Tiaxait), spevák a gitarista Alek Malo (Hematit, Dolly Booster, Vestis Kabát Revival), klávesista Peter Komora (Peacock Ball) a ďalší.
© 2004 - 2015 Muzikland
Kontakt